STATE COMMITTEES

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY committee

NAME COMPANY                                                                COMMITTEE POSITION
Sue Field AvSuper                                                        Chair                                                                               
Shan Badowski                                              AvSuper Secretary and Treasurer
Gianna Thomson Gianna Thomson Advisory  
Bridie Seaman MTAA Super  
Akriti Suri StatePlus  

NEW SOUTH WALES committee

NAME COMPANY                                                                COMMITTEE POSITION
Lata McNulty                                                  RBC Investor and Treasury Services  Chair                                                                               
Nikki Brown Mercer Deputy Chair
Victoria Boast Spaceship Super Secretary
Jodie Bosler HSBC Treasurer
Sarah Cable H.R.L Morrison & Co Limited  
Sophie Dodson Goldman Sachs Asset Management Australia  
Winsome Hall Zurich Super / CSC Mother's Day Classic representative
Sandra Ingram BNP Paribas Christmas Committee Chair
Debbie Jensen Challenger  
Melinda McMullan UniSuper  
Jeannene O'Day Colonial First State Global Asset Management  
Carly O'Keefe First State Super  
Sandi Orleow Independent Director Past Chair
Megan Pham AMP Capital Professional Development
Dania Zinurova Willis Towers Watson  

QUEENSLAND committee

NAME                                                            COMPANY                                                                 COMMITTEE POSITION                                               
Bianca Wise MLC                                                                           Chair                                                                      
Roberta Albrecht Energy Super Deputy Chair
Michelle Ceguerra Catholic Super  
Morgann Crothers Estate First Lawyers Secretary
Kylie Dallas Cbus  
Michelle Ingram ME  
Ann Janssen Estate First Lawyers  
Melissa Lloyd Financial Advice Matters  
Tochau Nguyen Institute of Managers and Leaders Treasurer
Jessica Penfold SunSuper  

SOUTH AUSTRALIA committee

NAME                                                            COMPANY                                                               COMMITTEE POSITION                                               
Sophie Horwood                               Statewide Super    Chair
Tasha Naige DMAW Lawyers Deputy Chair
Melanie Carvill UniSuper Treasurer
Jane Dharam Funds SA  
Lorna Harrison Super SA  
Colleen Hogan HESTA  
Asta McCormack MTAA Super  
Belinda Owen ME                                                                
Elle Stavrides Statewide Super  
Julie Steed Australian Executor Trustees          

TASMANIA committee

NAME                                                            COMPANY                                                                 COMMITTEE POSITION                                               
Carmen Ransley    HESTA         Chair
Claire Bessell Tasplan Super Treasurer
Nicole Bryant Shadforth Group  
Louise Pybus Tasplan Super                                                  
Nicole Wighton HESTA  Secretary              

VICTORIA committee

NAME                              COMPANY COMMITTEE POSITION          
Mel Birks   Chair
Katie Frazer UniSuper Deputy Chair
Amanda Field Centre for Investor Education  
Ann-Marie Garry Northern Trust Christmas Committee Chair
Zoe Heath First State Super  
Melissa Hillebrand AMP Capital  
Nikki Howie HESTA  
Karen Lauf EY Treasurer
Aleisha McKenzie PwC  
Sally Mackey NAB Financial Planning  
Louise Mitchell UniSuper Secretary

WESTERN AUSTRALIA committee

NAME                                                            COMPANY                                                                 COMMITTEE POSITION                                               
Teika Porrins-Chinnery StatePlus Co-Chair
Susan Joyce LINK Advice Treasurer
Janice Jones PwC  
Leanne Nunn Catholic Super  
Quyen Truong WA Super Co-Chair
Debra Watson Intrust Super  

Connect with us